Jaskra - leczenie
Ciekawostki Zdrowie

Jaskra – jak diagnozuje się tą chorobę?

Rozpoznanie wady wzroku, jaką jest jaskra jest ciężkie bowiem nawet 80% chorych nie zdaje sobie sprawy z problemu, jaki dotyczy ich narządu wzroku. Jaskra rozwija się długo, przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Jedyną szansą na pełną diagnostykę są więc okresowe badania kontrolne oczu. To ważne, by przeprowadzać je regularnie – niestety, ponieważ nie są one obowiązkowe, wiele osób po prostu je bagatelizuje.

Warto zaznaczyć, że badania, dzięki którym da się rozpoznać jaskrę w początkowym stadium choroby, a tym samym wprowadzić skuteczne leczenie nie są z reguły inwazyjne i nie wiążą się z żadnym ryzykiem dla pacjenta. Najczęściej wykonuje się badanie OCT, czyli optyczną tomografię koherentną, dzięki której możliwym staje się dokładne zanalizowanie stanu siatkówki oka. Kolejnym badaniem, które wykorzystuje się w celu rozpoznania bądź wyeliminowania podejrzenia jaskry jest badanie HRT, czyli tomografia laserowa oka. Pomocniczo okulista może skierować pacjenta na badanie GDx, które jest analizatorem włókien nerwowych czy gonioskopię, której zadaniem jest ocena szerokości kąta przesączenia.

Pamiętajmy, że leczenie jaskry jest konieczne bowiem jej bagatelizowanie doprowadzić może do trwałej ślepoty. To jedna z chorób, której pacjent może nie zauważać. Podstawą jest tutaj powolne niszczenie nerwu oka a chory zdaje sobie sprawę z problemu dopiero wtedy, gdy ten jest już praktycznie całkowicie zniszczony. Chociaż jaskra jest chorobą nieuleczalną to świetne efekty jej niwelowania daje dzisiaj laseroterapia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *