Zdrowie

Nieswoiste dolegliwości żołądkowo-jelitowe, jakie badanie wykonać?

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe są szerokim pojęciem, uwzględniającym wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związane z przewodem pokarmowym, powodujące u człowieka dyskomfort. Ból brzucha może być spowodowany wieloma czynnikami, a przy diagnostyce ogromne znaczenie ma jego lokalizacja. Stres, nieprawidłowa dieta, antybiotykoterapia to kilka składowych wpływających na przewód pokarmowy mogące powodować bóle brzucha.

Badanie stolca

Jeśli ból zlokalizowany jest w okolicy żołądka, warto sprawdzić obecność bakterii Helicobacter pylori. Badanie może być zarówno z kału jak bardziej inwazyjne- podczas badania obrazowego- gastroskopii. Badaniem nieinwazyjnym jest zdecydowanie badanie kału. Polega ono na sprawdzeniu obecności antygenu Helicobacter pylori. Badanie to sprawdza, czy bakteria jest obecna w przewodzie pokarmowym i może odpowiadać za dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Jej obecność może predysponować do zapalenia błony śluzowej żołądka, a także zwiększać ryzyko wystąpienia wrzodów. Helicobacter pylori- badanie jest bezbolesne, ponieważ wymaga od pacjenta tylko pobrania próbki kału podczas standardowego wypróżnienia. Jeśli wynik badania kału w kierunku antygenu Helicobacter pylori będzie dodatni, najpewniej właśnie ta bakteria mogła odpowiadać za dolegliwości bólowe.

Wśród badań stolca, które można wykonać w kierunku diagnostyki nieswoistych dolegliwości żołądkowo-jelitowych, wyróżnia się również badanie kału na pasożyty. Często, jeśli dolegliwościom towarzyszą objawy takiej jak: chroniczne zmęczenie, utrata wagi, ból głowy nieznanego pochodzenia, problemy skórne, apatia, można podejrzewać infekcję pasożytniczą. Warto w takiej sytuacji wykonać badanie kału na pasożyty.

Badanie kału na obecność krwi utajonej

Badanie kału nie jest typowym badaniem profilaktycznym, ale niesie ze sobą wiele informacji o stanie zdrowia pacjenta. Co ciekawe, np. badanie kału na obecność krwi utajonej wykonuje się profilaktycznie u pacjentów powyżej 40 roku życia, szczególnie z obciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku nowotworu jelita grubego. W warunkach prawidłowych do przewodu pokarmowego nie powinna przedostawać się krew. Jakakolwiek ilość krwi wydalana z kałem jest objawem niepokojącym i wymaga dalszej diagnostyki. Dodatni wynik badania kału na obecność krwi utajonej oznacza bezpośrednie krwawienie do  przewodu pokarmowego. Dalsze badania diagnostyczne są konieczne aby określić  źródło krwawienia, np. badania obrazowe. Badanie kału nie jest w stanie określić powodu krwawienia, ale dodatni wynik musi zostać skonsultowany ze specjalistą, który wdroży odpowiednie działania. Nawet niewielkie krwawienie często jest pierwszym, a czasem jedynym wczesnym objawem raka jelita grubego, dlatego badanie kału na obecność krwi utajonej ma wartość diagnostyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *