promocja w Spotify
Zdrowie

Czy rezonans magnetyczny jest bezpieczny?

W sieci znaleźć można wiele, często nieprawdziwych, informacji na temat różnego rodzaju metod leczenia i obrazowania. Często powielają one niesprawdzone dane na temat ich szkodliwości. Dobrym na to przykładem jest chociażby rezonans magnetyczny, który czasem jest mylony z tomografią komputerową.

Jak się bowiem okazuje, są to dwa różne badania. Tomografia związana jest z generowaniem promieniowania, które wpływ na komórki ludzkiego organizmu, podczas gdy rezonans działa na zasadzie wytwarzania fal magnetycznych. Ta pierwsza metoda może mieć wpływ na zdrowie (dlatego często jest traktowana jako ostateczność), natomiast ta druga nie.

Rezonans magnetyczny nie szkodzi zdrowiu

 

Wykorzystanie fal magnetycznych, które wpływają na protony wodoru znajdujące się w ludzkim organizmie, sprawia, że rezonans nie jest ani trochę szkodliwy. Wręcz przeciwnie – warto korzystać z niego zawsze wtedy, gdy konieczne jest precyzyjne obrazowanie wewnętrznych organów.

Dlaczego więc w siedzi można znaleźć informacje o szkodliwości tej metody? Wiele osób boi się wykonywać na przykład rezonans głowy, ponieważ „gdzieś przeczytały”, że może mieć on złe skutki. Wszystko to wynika z czystej niewiedzy i mieszania różnych pojęć. Jeśli ktoś chce uzyskać pełne informacje na temat tego badania, powinien zgłosić się do lekarza specjalisty, zamiast poszukiwać odpowiedzi na pytania na stronach i forach internetowych.

Czy są więc jakieś przeciwwskazania do wykonania rezonansu? Ze względu na fakt, iż w jego trakcie generowane jest pole magnetyczne, nie można go przeprowadzać u pacjentów mających wszczepione urządzenia elektroniczne (np. rozrusznik serca). Kolejne przeciwwskazania dotyczą także osób z elementami metalowymi w ciele, jak również kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Do tego dochodzi rezonans z kontrastem. Wykorzystywany w jego trakcie środek kontrastujący może zostać użyty tylko u osób, które nie cierpią na poważne problemy z nerkami. Jeśli takie dolegliwości mają miejsce, trzeba o tym poinformować lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *