usg tarczycy warszawa
Zdrowie

Wole obojętne tarczycy

Niedobór jodu w organizmie może skutkować powstawaniu woli obojętnych w gruczole tarczycy. Okazuje się, że zmiany tego rodzaju nie dają najczęściej żadnych objawów. Fakt, że przeważnie są to zmiany o łagodnym przebiegu, nie daje podstaw do tego, by takowe bagatelizować. Dowiedz się więcej.

Wole tarczycy – podstawowa charakterystyka

Wole tarczycowe występują nawet cztery razy częściej u kobiet aniżeli u mężczyzn. Skutkują powiększeniem gruczołu tarczycy, ale nie powodują zaburzeń jej funkcjonowania. To dlatego tak rzadko są diagnozowane.

Najczęściej rozpoznawane są przy okazji, na przykład podczas rutynowych badań. Do takich zalicza się badanie usg, które warto wykonywać profilaktycznie raz w roku. Gabinety, w których takowe są realizowane, można bez problemu znaleźć w sieci, wpisując przykładowe hasło typu „usg tarczycy warszawa”. Na obrazie ultrasonograficznym wole obojętne są bardzo dobrze widoczne.

Jeśli wole obojętne dają objawy, to jakie?

Zdarza się, że łagodne wole obojętne dają jednak objawy, na które warto zwrócić uwagę. Chory może odczuwać duszności, ponieważ rozwinięte zmiany mogą uciskać tchawicę. Może także wystąpić chrypa, zaburzenia przełykania poprzez zwężenie przełyku.

Jak leczyć wole tarczycy?

Najczęściej pacjent pozostaje pod obserwacją endokrynologa. Jeśli wole obojętne są małe albo w początkowym stadium rozwoju, najczęściej zaleca się jedynie rutynowe badania raz na 6 miesięcy. By móc kontrolować ich ewentualny rozwój.

Jeśli wole obojętne przyczyniają się do powstawania niekorzystnych objawów i stają się uciążliwe dla pacjenta, endokrynolog może zalecić terapię farmakologiczną. Ta polega przede wszystkim na dostarczeniu odpowiedniej dawki jodu. Tylko w skrajnych przypadkach stosuje się operację chirurgiczną gruczołu tarczycy. Częściej terapie polega na wstrzyknięciu etanolu w zmianę, która na gruczole powstała.

Pacjent musi pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty, który to decyduje o częstotliwości badań oraz odpowiednim leczeniu. Pamiętajmy, że każdy przypadek jest indywidualny, a wole obojętne, chociaż mają najczęściej łagodny przebieg, również mogą stanowić zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *