historia-pomponow
Dziecko

Zimowa czapka – Historia pomponów

Pompon jest dekoracyjnym dodatkiem służącym do ozdabiania różnych przedmiotów, od odzieży po biżuterię. Pompony mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak futro, tkanina, przędza lub pióra. Często są postrzegane jako ozdoba na kapeluszach i innych elementach garderoby, ale mogą być również wykorzystywane do różnych projektów rękodzielniczych.

Tradycyjny pompon, który jest wykonany z puszystych materiałów, takich jak wełna, tkanina, syntetyczna lub futerko. Obecnie pompony ozdabiają nasza odzież czy czapki.

Pompony można również wykorzystać jako element projektów scrapbookingowych i innych rękodzieł, takich jak decoupage, wianki czy wyrób biżuterii. Skąd się wzięła moda na pompony?

Historia pomponów i ich pochodzenie

Pierwotnie francuscy marynarze narażeni byli na urazy głowy, podczas schodzenia na dolny pokład. Tak oto w XVII wieku do nakryć głowy morskich pracowników zaczęto przyczepiać futrzane kulki. Dzięki temu, że pompony są miękkie, amortyzowały uderzenia.

Z biegiem dziesięcioleci szkoły zaczęły robić pompony z włóczki lub plastiku, w ramach zajęć plastycznych. W prosty sposób można wykonać go z kartonu i włóczki. Zamiast kartonu można użyć widelca.

Dziś pompony są dostępne w różnych rozmiarach i kolorach i wykorzystywane do różnych celów. Z pomponów korzystają cheerleaderki, kibicując drużynom sportowym. Pompon może przyozdobić bluzeczkę, koc, poduszkę i oczywiście czapkę.

Trudno sobie wyobrazić, aby dziecko nie miało w swojej kolekcji chociaż jednej czapki z pomponem! To kultowy zimowy dodatek, który nie wychodzi z mody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *