Dom

Ekologiczne sposoby ogrzewania domu – wykorzystaj podczerwień!

W mediach wiele mówi się o konieczności obniżania emisji szkodliwych spalin do atmosfery. Pomocne w tym okażą się nowe technologie, stosowane między innymi do ekologicznego ogrzewania budynków mieszkalnych

Jednym z takich rozwiązań może okazać się wykorzystanie podczerwieni. W odróżnieniu od sposobów tradycyjnych, czynnikiem grzewczym nie jest tu powietrze. Ciepło oddaje poszczególne elementy wyposażenia, które czerpią ciepło z… podłogi.

Na czym polega ogrzewanie podczerwienią?

 

Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych systemów, które w większości przypadku opierają się na odpowiednio dobranych matach i foliach. Ogrzewanie podłogowe podczerwienią polega więc na użyciu materiałów, które robią użytek z promieni podczerwonych. Najczęściej są one emitowane przez oporniki węglowe.

Takie fale oddziałują na wszystkie elementy znajdujące się w pomieszczeniu. To one następnie oddają ciepło, które może ogrzać naprawdę spore powierzchnie. Co najważniejsze, wahania temperatur w tym systemie są niewielkie, dzięki czemu domownicy mogą liczyć na bardzo wysoki komfort życia.

To jednak nie wszystko. Kolejną zaletą omawianego systemu jest fakt, iż może zostać użyty niemal wszędzie i na każdej podłodze. Na rynku znajdziemy specjalne panele na ogrzewanie podłogowe, choć wiele standardowych materiałów także da radę. Instalacja może znaleźć się na podłodze, ale również na ścianie czy na suficie. Jest to kolejny powód, dla którego warto zainteresować się ogromnym potencjałem podczerwieni.

System ten polecany jest miłośnikom naturalnych rozwiązań aranżacyjnych. Mowa tu na przykład o drewnie, które odpowiada za specyficzny charakter wnętrz. Styl naturalny doskonale komponuje się zarówno w domach tradycyjnych, jak i nowoczesnych, dlatego warto się nim zainteresowanie. Drewno idealne na ogrzewanie podłogowe to przede wszystkim dąb oraz gatunki egzotyczne, takie jak tek czy iroko.

Dobór właściwych materiałów pozwoli czerpać z korzyści, jakie zapewnia technologia robiąca użytek z podczerwieni. Jest to bardzo ekologiczny i oszczędny sposób na ogrzanie domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *