Zdrowie

Jak przygotować się na ciążę? – psychologiczne aspekty, gdy jesteś rodzicem starszego dziecka.

Przygotowanie do ciąży po raz pierwszy różni się od tego, kiedy jesteś już rodzicem starszego dziecka. Wówczas przygotowanie do ciąży nie skupia się jedynie wokół rodziców, ale także dziecka, które za chwilę będzie spodziewać się młodszego rodzeństwa. Pojawienie się nowego członka rodziny zmieni wiele w waszej relacji, a dziecko przestanie już być jedynakiem. Reakcja na tę informację i nową sytuację może być oczywiście bardzo różna. Warto zastanowić się nad psychologicznymi aspektami tego, jak przygotować się na ciążę jako rodzina.

Zacznij od początku – powiedz dziecku o ciąży

Przede wszystkim, ważne jest, aby dostosować przekazywane dziecku informacje związane z ciążą  odpowiednio do jego wieku. Inaczej wyjaśnisz dwulatkowi to co się wydarzy, niż ośmiolatkowi. W zależności od tego, czy jesteś rodzicem kilkulatka, czy starszaka, możesz spodziewać się także zupełnie różnych pytań ze strony dziecka na ten temat. Gdy już poinformujesz dziecko o tym, że rozpoczynacie przygotowanie do ciąży lub już spodziewacie się kolejnego dziecka, warto po prostu stworzyć przestrzeń swobodną do zadawania pytań. Pytania te mogą bowiem wskazać najbardziej istotny dla dziecka kierunek waszych dalszych rozmów. Może okazać się, że Twoje wyobrażenia o tym, co jest ważne i ciekawe dla niego, będą odmienne od tego, jakie rzeczywiście usłyszysz pytania. Nie wybiegaj z tematem zbyt szeroko i staraj się odpowiadać bezpośrednio na wątpliwości dziecka.

Jak dziecko może zareagować na informację o ciąży?

Reakcja dziecka może być pełna radości oraz ciekawości, ale obok tego może pojawić się także niepokój i lęk związany z nadchodzącą zmianą. Dlatego rozmowy pełne otwartości będą bardzo istotne, aby zaspokoić ciekawość, a tym samym budować poczucie bezpieczeństwa. W przypadku kilkulatków, oswajanie tego tematu może ułatwić opowiadanie starszemu dziecku, że również było w brzuchu mamy. Jeśli macie zdjęcia z tego okresu, warto je wykorzystać. Możecie wspólnie oglądać zdjęcia z USG i z okresu noworodkowego starszego dziecko.

Młodsze rodzeństwo na świecie – jak to wyjaśnić?

Pod koniec ciąży z pewnością pojawi się również temat porodu, który również nie powinien być tabu. Odpowiadaj na dziecka pytania wokół tego tematu, odpowiednio do jego wieku i pytań, które Ci zada. Warto także szczerze porozmawiać z dzieckiem o tym, jak może wyglądać czas po porodzie, kiedy pojawi się młodsze rodzeństwo. O tym, jakie obowiązki będą na Was czekać, jak możecie się czuć i że mimo zmian w rodzinie, starsze dziecko pozostanie dla Was tak samo ważne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *