Badania OCT Warszawa
Ciekawostki Zdrowie

Najpopularniejsze badania oczu

W celu wykrycia wad wzoru najczęściej robi się badania, których celem jest diagnoza prawidłowości siatkówki oka. Tutaj najbardziej popularnym badaniem jest optyczna koherentna tomografia dna oka, czyli badanie OCT, które wykorzystuje skaning optyczny.

Badanie OCT zaliczane jest dzisiaj do jednych z najbardziej innowacyjnych metod rozpoznawania chorób ocznych. Dzięki niemu możliwa jest analiza współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki, co z kolei przyczynia się do wykrycia błony podsiatkówkowej. Warto też dodać, że badanie tego rodzaju wykonuje się nie tylko w celach diagnostycznych, ale również po to, by monitorować przebieg i efekty leczenia wady.

Pamiętajmy, że nawet profilaktycznie warto raz na jakiś czas wykonać badanie wzroku. Nie zawsze w tym celu trzeba udawać się do gabinetu okulistycznego. Komputerowe badania oczu, które są podstawą w celu wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości można nierzadko zrobić w salonie optycznym. Dopiero jeśli wynik tego podstawowego badania wyjdzie negatywny należałoby wybrać się do okulisty, który zleci szereg kolejnych badań.

Do tych bardziej szczegółowych, oprócz wspomnianego badania OCT zalicza się także badanie ciśnienia wnętrza oka czy też ostrość wzroku. Ostrość wzroku jest chyba najczęściej stosowanym badaniem i odbywa się nie przy pomocy sprzętu nowoczesnej technologii a tradycyjnych tablicach, które wykorzystywane są od dawna. Zadaniem pacjenta jest odczytywanie kształtów, cyfr czy liter w określonej odległości, przy zakrytym jednym oku. Tego rodzaju badanie wykonuje się profilaktycznie już dzieciom w wieku przedszkolnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *