Zasada działania kotłów wielopaliwowych jest dość prosta. To urządzenia, które budową przypominają tradycyjne piece opałowe, choć do ich zasilania wykorzystywane są najczęściej ekologiczne źródła energii cieplnej. Jakie? Otóż najciekawszą metodą, do której nadają się kotły wielopaliwowe, jest spalanie zrębki, czyli odpadów drzewnych powstających najczęściej w wyniku obróbki i skrawania drewna w zakładach stolarskich.
Na czym polega spalanie zrębki? Otóż to ekologiczne paliwo opałowe, które można przechowywać w silosach na terenie zakładu przemysłowego lub stolarni. Dzięki temu w sezonie grzewczym firma może mieć dostęp do darmowego źródła ogrzewania pomieszczeń i wody, które dodatkowo jest w pełni ekologiczne. Kotły wielopaliwowe to ciekawy sposób, aby wykorzystać zgromadzone odpady drzewne i przetworzyć je na energię cieplną w sezonie grzewczym.
Czy kotły wielopaliwowe są ekologiczne?
Nie ma żadnej wątpliwości, że kotły wielopaliwowe są w 100% ekologiczne i co najważniejsze – wydajne. Spalanie zrębki z ich udziałem jest wyjątkowo wygodne i efektywne, co oznacza, że daje niesamowicie dużo ciepłą potrzebnego do ogrzania hali produkcyjnej czy nawet ciepłej wody użytkowej. Ekologiczne kotły wielopaliwowe to rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie wysokiej wydajności grzewczej systemu przy jednoczesnym zastosowaniu się do wszelkich restrykcji dotyczących ekologicznych źródeł ogrzewania. Można powiedzieć, że spalanie zrębki przynosi same korzyści – wystarczy zainwestować w profesjonalny piec, redlery i magazynować zrębki w bezpiecznych silosach.