gry szkoleniowe przykłady
Praca

Gra jako forma szkolenia pracowników

Okazuje się, że twarde szkolenia odchodzą już do lamusa. Już dawno udowodniono, że taka forma przekazywania nowej wiedzy i umiejętności jest nieskuteczna. Pracownicy szybko zapominają istoty szkolenia, otrzymywana wiedza nie jest trwała. Znacznie lepiej sprawdzają się teraz gry szkoleniowe, które mają o wiele więcej aspektów niż tylko ten edukacyjny.

Co ciekawe, swobodne gry można wdrażać we wszystkich zespołach pracowników. Wiele zależy od celu, jaki zarządzający chce osiągnąć. Są bowiem różne gry szkoleniowe. Przykłady są rozmaite – to gry, które mają integrować zespół, usprawniać koncentracje uwagi pracowników, uczyć spostrzegawczości albo skupienia. Ogromną popularnością cieszą się również takie, które uczą współpracy w grupie. Wiadomo przecież, że w korporacjach panuje ciągły „wyścig szczurów” i wieczna rywalizacja. A chodzi przecież o to, by realizować zadania sprawnie, dla wspólnego celu.

Sam mechanizm gier szkoleniowych jest prosty i ma przystępną dla każdego formę. Zadania różnią się poziomem trudności, tematyką, celem. Mają akcent zabawy, przez co czas spędza się przyjemnie. Co więcej, biorąc udział w grach szkoleniowych, uczestnik nie odczuwa zmęczenia, raczej odprężenie. Nauka odbywa się płynnie, nie polega na wkuwaniu regułek, ale raczej realizacji zadań praktycznych.

Gry szkoleniowe mają jeszcze jedną zaletę. Są nie tylko nauką, ale również rozrywką. Dostarczenie tych dwóch czynników pracownikom, może dać najlepsze efekty. Okazuje się również, że to takiej formy chętnie dołączają sami pracodawcy. Daje to możliwość nawiązania świetnej komunikacji z zatrudnionymi i lepszego ich poznania. Gry szkoleniowe pokazują cechy charakteru, atuty pracownika, ale również jego słabości. Nie są odpowiedzią wprost, ale skuteczną metodą na obserwowanie reakcji na rozmaite bodźce.

Udowodniono także, że gry szkoleniowe sprawiają, że pracownicy są o wiele bardziej zaangażowani i zmotywowani, a praca nie jest dla nich przykrą koniecznością, tylko raczej przyjemnością. Chociażby dlatego warto wdrożyć je raz na jakiś czas w struktury firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *