Zawód kierowcy ciężarówki
Ciekawostki Motoryzacja

Zawód – kierowca ciężarówki

Zadaniem kierowcy ciężarówki jest transportowanie określonego towaru z wytyczonego miejsca A w miejsce B. Bardzo często oprócz realizacji konkretnej trasy wymaga się od niego również poruszania się ciężarówką w danym czasie. Wszelkie obowiązki nakładane na kierowcę tego rodzaju pojazdów są jednak prawnie określone. Chodzi tu przede wszystkim o zachowanie pełnego bezpieczeństwa kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego w czasie godzin jego pracy a także o bezpieczeństwo przewożonych materiałów.

Aby zostać kierowcą ciężarówki należy przede wszystkim zdać prawo jazdy C, C1, C+E bądź C1 + E. Osoba taka musi być pełnoletnia, posiadać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu oraz cieszyć się sprawnością psychiczną oraz fizyczną. Nie zapominajmy, że kierowca ciężarówki to w pełni odpowiedzialna osoba, która na drodze zawsze musi być opanowana, obowiązkowa, cierpliwa, bystra i spostrzegawcza. Musi natychmiast reagować na zmiany zachodzące na drodze, musi być na tylko sprawna technicznie, by móc wykonywać manewry w błyskawicznym tempie. Trzeba pamiętać, że prowadzenie ciężarówki jest obarczone ogromną odpowiedzialnością – wypadki z udziałem tego rodzaju pojazdów kończą się zazwyczaj bardziej tragicznie aniżeli kraksy samochodów osobowych.

Kierowca ciężarówki zobowiązany jest też do znajomości stanu technicznego auta – powinien posiadać wiedzę na temat pojazdu i umieć sprawdzić samodzielnie jego podstawowe komponent zanim jeszcze wyruszy w trasę. Tym samym, przed podróżą musi skontrolować działanie oświetlenia auta, ważny jest też układ hamulcowy, kierowniczy czy wycieraczki do ciężarówek. W razie wykrycia jakiejkolwiek wady czy usterki kierowca powinien zrezygnować z jazdy aż do momentu naprawy samochodu. Pamiętajmy, że musi on dbać nie tylko o bezpieczeństwo własne i przewożonych materiałów, ale również o innych uczestników ruchu, którym niesprawna ciężarówka może wyrządzić wiele szkód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *