zbiornik na deszczówke przydomowy
Dom

Popularne odnawialne źródła energii

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przykłada się do zagadnienia ochrony środowiska. Prowadzone są liczne kampanie, które mają za zadanie zwiększenie świadomości powagi tematu u społeczeństwa, produkowane różnego rodzaju urządzenia (np. samochody, piece) również konstruowane są w taki sposób, by jak najmniej szkodzić środowisku. Swój udział w ochronie przyrody mają również odnawialne źródła energii. Jakie są najpopularniejsze z nich i jak umiejętnie je wykorzystywać?

Energia wodna

Energia wodna jest chyba najczęściej wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii przez człowieka. Wytwarzana jest ona podczas obracania wielkiego koła przez spadającą lub płynącą wodę. Najczęściej wytwarzana jest w elektrowniach wodnych, w których prąd wytwarzany jest za pośrednictwem zainstalowanych w konstrukcji turbin. W gospodarstwach domowych można także w nieco inny sposób oszczędzać energię – wystarczy zakupić zbiornik na deszczówkę, w którym zgromadzona woda służyć może do zmywania, prania, a także podlewania ogrodu. Zbiorniki na deszczówkę można podzielić na większe – podziemne, oraz mniejsze – naziemne, przypominające stojącą beczkę.

Energia słoneczna

Coraz częściej na dachach domów jednorodzinnych można zaobserwować pokaźnych rozmiarów panele słoneczne. Jest to dość spora inwestycja, jednak po kilku latach zaczyna się zwracać – energia pozyskana z promieni słonecznych zazwyczaj wystarcza do całkowitego ogrzewania zużywanej w domu wody. Niestety magazynowanie takiej energii nie jest jeszcze na najwyższym poziomie, dlatego energia zgromadzona w najbardziej słoneczne dni nie może być spożytkowana w te bardziej pochmurne, gdy może jej brakować.

Energia wiatru

Przejeżdżając samochodem czy pociągiem przez równinne pola i łąki, w niektórych rejonach polski można zaobserwować wielkie wiatraki, które stanowią tzw. elektrownie wiatrowe. Generują one dużo energii, jednak są zagrożeniem dla latających ptaków. Pomimo, że Polsce mamy dużo miejsc, w których takie elektrownie mogłyby powstać, nie są one tak popularne jak w niektórych krajach Europy zachodniej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *