Na czym polega uciążliwość ptaków, które przez złośliwych bywają nazywane „latającymi szczurami”? Czy ich obecność może mieć konsekwencje także dla ludzkiego zdrowia i kiedy przyda się odstraszacz gołębi?
Miłośnicy gołębi należą do mniejszości, szczególnie w warunkach wielkich aglomeracji miejskich. Nie dziwi to szczególnie w perspektywie wiedzy dotyczącej różnego rodzaju chorób, które mogą przenosić. Do najpopularniejszych należą: aspergiloza (infekcja płuc), salmonelloza (ciężkie schorzenie zakaźne), robaczyca (zarażenie pasożytami) czy borelioza (poważna choroba wieloukładowa). Dodatkowo, obecność gołębich odchodów przyczynia się również do przenoszenia pasożytów nie tylko na ludzi, ale i inne – w tym hodowlane – zwierzęta.
Poza wskazanymi wyżej kwestiami należy wspomnieć również o możliwych uszkodzeniach budynków – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz (szczególnie zaś w przypadku ptaków gniazdujących pod dachem). Wiąże się z tym również ryzyko zanieczyszczenia klimatyzatorów, a także innych obiektów, co z kolei może być przyczyną zagrożeń natury sanitarnej.
Kiedy zwrócić uwagę na „problem”, a tym samym wypróbować sprawdzone sposoby na gołębie? Przede wszystkim w chwili, gdy para ptaków regularnie odwiedza balkon czy też inną przydomową przestrzeń, jednocześnie zaś w różnych miejscach sukcesywnie wzrasta liczba odchodów tychże ptaków. To bardzo wyraźny sygnał, by jak najszybciej zacząć działać.