Ciekawostki

Co to jest tantokosmetyka?

Podczas obrzędów pogrzebowych niekiedy zdarza się, że rodzina chce zobaczyć zmarłego po raz ostatni. Dawniej nie praktykowano tego zwyczaju, ale od momentu, gdy rozwinęła się tanatokosmetyka, to stało się to możliwe. 

Tanatokosmetyka (z gr. thanatos – śmierć) to dosłownie makijaż pośmiertny. Jednak, wbrew nazwie, nie dotyczy to jedynie ładnego wyglądu twarzy. Na czym dokładnie polega tanatokosmetyka?

Artykuł został przygotowany z pomocą firmy sprzątającej po zmarłych Sprzątajmy24 http://sprzatajmy24.com.pl/

Historia tantokosmetyki

Balsamowanie i przygotowywanie zwłok do pogrzebu było praktykowane już w starożytnym Egipcie. To właśnie wtedy rozwinęła się bardzo konserwacja zwłok zwana mumifikacją. 

Upiększanie ciał zmarłych porzucono wraz z upadkiem Starożytnego Egiptu. Powrócono do tego zwyczaju po odkryciu konserwujących właściwości formaliny — to właśnie dzięki niej możliwe stało się nowoczesne i długotrwałe konserwowanie zwłok. 

Jakie zabiegi pielęgnacyjne stosuje się po śmierci?

Balsamowanie, tanatokosmetyka, czy pośmiertna toaleta — to wszystko słowa oznaczające ten sam skomplikowany proces. Aby poprawić wygląd zmarłej osoby i odpowiednią ją zakonserwować, stosuje się szereg zabiegów kosmetycznych. 

Na początku należy umyć zmarłego oraz go ostrzyć lub nawet ogolić. Profesjonalni balsamiści przeprowadzają również rekonstrukcję utraconych części ciała. Można odtworzyć praktycznie każdą część ciała — nawet płaty skóry. 

Następnie wykonuje się specjalny makijaż pośmiertny. Zwłoki często mają plamy opadowe oraz ziemisty kolor skóry, więc do ich tuszowania używa się specjalistycznych kosmetyków.

Na życzenie rodziny, balsamista może przygotować makijaż zmarłej osobie, a nawet przygotować jej włosy tak, jak nosiła je za życia.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *