balony na roczek
Ciekawostki

Co uniesie balon?

Czy wiesz, że na całym świecie co i rusz podejmowana jest realizacja rozmaitych doświadczeń przy zastosowaniu balonów? Okazuje się, że naukowcy chcą przekonać się, czy balon napełniony helem albo cały ich zestaw może stać się kolejnym środkiem lokomocji.

Okazuje się, że tak. Ponad tysiąc balonów średnich rozmiarów, takich jak między innymi balony na roczek czy inne, jakie nabywa się do dekoracji sali na imprezę okolicznościową, jest w stanie unieść człowieka. Zrealizowano ten eksperyment, a śmiałek przemierzył ponad 20 kilometrów, umiejętnie odcinając kolejne balony, by wylądować dokładnie w zaplanowanym miejscu.

Ale to nie wszystko. Balony mogą udźwignąć nawet dom i taki eksperyment także został zrealizowany. Eksperci potwierdzają, że 1 metr sześcienny helu jest w stanie unieść ciężar o wadze dokładnie 1 kilograma. Oczywiście zasada jest prosta – helem napełnia się balon, do którego następnie przypinany jest przedmiot o danej wadze.

Balony, które mają unosić ciężar, mogą być o różnych kształtach i wielkości. Do podnoszenia ciężkich przedmiotów najlepiej sprawdzają się balony o dużych rozmiarach, bo małe mogłyby sprawić problem ze względu na potrzebną dużą ich ilość.

Warto przytoczyć jeszcze jeden eksperyment z udziałem balonów. Pewien Brytyjczyk przez dwa dni nadmuchał blisko 100 balonów helem, a potem przeleciał przyczepiony jedynie do lekkiego krzesła nad Republiką Południowej Afryki.

Czy balony staną się już niedługo jednym z tradycyjnych środków komunikacji? Wszystko wskazuje na to, że na pewno będą wykorzystywane częściej. Naukowcy stale prowadzą badania, które przybliżają nas do wykorzystywania tego przecież jakże taniego sposobu na przemieszczanie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *