Przedszkole językowe Konstancin
Edukacja

Kiedy dziecko nie chce iść do przedszkola

Czasami w pewnych rodzinach zdarzają się sytuacje gdzie dziecko uczęszczające do przedszkola po pewnym okresie zadowolenia zaczyna zmieniać zdanie na ten temat. „Nie chcę już chodzić do przedszkola” lub „przedszkole jest głupie” to jedne z najczęściej słyszanych wówczas zdań przed wyjściem do przedszkola. Naturalnie są też dzieci, które nic nie mówią na temat, a jedynie przez swoje jakże odmienne zachowanie wyrażają niechęć przed pójściem do przedszkola. Kiedy dziecko staje apatyczne i próbuje zwrócić naszą uwagę w tym, że jest chore i chce pozostać z nami w mieszkaniu lub wyraża zainteresowanie pójściem do pracy, to oznaka, że zaczyna się dziać coś, co nie powinno mieć miejsca.

Wytłumacz mi mamo

Najrozsądniejsza w tego rodzaju przypadkach jest próba rozmowy z dzieckiem w celu wytłumaczenia jak bardzo ważne jest dla nas i dla niego chodzenie do przedszkola. Warto mu ukazać lub przypomnieć dobre strony chodzenia do przedszkola. Do tych najmilszych należy między innymi korzystanie z zabawek, jakich nie ma w mieszkaniu oraz wspólnej zabawy z rówieśnikami i branie udziału w wycieczkach. Dobrze jest również porozmawiać z opiekunką grupy. Dobrym rozwiązaniem jest także unikanie pośpiechu, który potrafi dość często przeobrazić się u dzieci w zwiększony niepokój a co za tym idzie lęk przed przedszkolem.

Dużo korzystniejszym rozwiązaniem jest z całą pewnością nieco wcześniejsze wyjście z mieszkania, co pozwoli na spokojne dotarcie do przedszkola. Spokój i opanowanie zapewniają dziecku poczucie bezpieczeństwa. „Dużym plusem jest wyrobienie jakiegoś rytualnego sposobu pożegnania i powitania z dzieckiem. Może to być coś w stylu „piąteczki” lub buziaka i powiedzenia kilku miłych słów” – radzi opiekunka z przedszkole Świat Dziecka w Konstancinie

Niesamowicie ważnym aspektem jest pochwalenie dziecka mówiąc mu, że jesteśmy z jego dumni. Każdemu maluchowi należy mówić, że jest bardzo dzielny i w doskonały sposób daje sobie radę w przedszkolu. Także zaprzyjaźnienie się z rodzicami innych dzieci uczęszczających do przedszkola będzie doskonałym pomysłem. Zapraszając innych rodziców do siebie lub wychodząc z wizytą do nich, dajemy dzieciom możliwość bliższego poznania, dzięki czemu może ono w znacznie łatwiejszy sposób odnaleźć się w grupie przedszkolnej. Możemy również próbować w jednorazowy sposób jakoś wynagrodzić to, że się z nim rozstajemy zabierając je w miejsce, które bardzo lubi lub zaskakując je czymś takim. Nie należy przekupywać dziecka słodyczami lub zabawkami w celu zachęcenia do uczęszczania w zajęciach przedszkolnych. Z biegiem czasu obróci się to bez wątpienia na niekorzyść naszą jak i naszego malucha.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *