Społeczna szkoła podstawowa w Warszawie
Ciekawostki Edukacja

Szkoła społeczna a prywatna

W Polsce istnieją trzy główne działalności, zgodnie z którymi funkcjonują placówki szkolne. Wyróżniamy więc szkołę publiczną, prywatną oraz społeczną. Najwięcej pytań dotyczy zawsze różnic pomiędzy szkołą prywatną a społeczną. Tak naprawdę niewiele osób wie, dlaczego ich nazewnictwo jest odrębne.

Różnica jest w gruncie rzeczy niewielka. O ile w każdej z wymienionych placówek realizowany musi być ten sam program edukacyjny, jaki wyznaczony zostaje przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – oczywiście każda ze szkół może dodatkowo zaproponować uczniom autorskie, programy wpływające na jeszcze lepszy rozwój, to wszystkie szkoły mają po prostu inny organ założycielski.

Szkoła społeczna zostaje założona przez osobę prywatną, która jest stowarzyszeniem. To jest zakładane tylko dobrowolnie a praca ma się w niej opierać na działalności społecznej. Społeczna szkoła podstawowa w Warszawie różni się tym od placówki typowo prywatnej, że nie jest nastawiona na zysk chociaż nierzadko czesne miesięczne są w obu przypadkach porównywalnie wysokie. Chodzi jednak o to, że szkoła społeczna przeznacza wszystkie zebrane środki na działalność placówki i cele statutowe szkoły. Dzięki temu pieniądze „wracają” do uczniów w postaci najlepszego wyposażenia, doskonałych materiałów dydaktycznych czy organizowanych wycieczkach. Zatrudnia się tam również najlepiej wykwalifikowana kadrę pedagogiczną. W szkołach prywatnych jest podobnie natomiast właściciel takiej placówki prowadzi ją nie tylko dla idei samego szkolnictwa, ale również w celach zarobkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *