ramki pod tablice rejestracyjne
Motoryzacja

Kary za brak tablic rejestracyjnych

Każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach i został zarejestrowany w Polsce, musi posiadać tablice rejestracyjne, które służą do jego identyfikacji. Co więcej, tablic nie można również zasłaniać ani doprowadzić do sytuacji, w której będą nieczytelne.

Polskie przepisy regulują nie tylko konieczność montowania tablic rejestracyjnych w określonym miejscu na pojeździe mechanicznym, ale również kwestie jego wyglądu. Tablice rejestracyjne odbiera się w Wydziale Komunikacji. Nie mogą zostać zrobione samodzielnie, na przykład z kartonu. Czy wiecie, że za tablicę rejestracyjną, która nie pochodzi z Wydziału Komunikacji, ale została zrobiona według dowolnego wzoru, z dowolnego materiału, grozi mandat w wysokości nawet 5 000 złotych? Chyba więc nikomu nie opłaca się tak ryzykować.

Samochód powinien mieć zamontowane dwie tablice rejestracyjne – jednorzędową z przodu auta na nadwoziu oraz dwurzędową z tyłu auta. Wyznaczone są do tego celu specjalne miejsca. Jeśli tablice znajdować się będą w miejscu do tego nieprzystosowanym, właścicielowi auta grozić będzie mandat w wysokości do 3 000 złotych.

Właściciel pojazdu może nabyć dodatkowe ramki pod tablice rejestracyjne. Będą one dodatkowym zabezpieczeniem przed uszkodzeniem tego elementu, sprawią też, że tablice nie zostaną zgubione podczas jazdy. Dopuszcza się, by na ramkach tego rodzaju umieszczony został subtelny napis – to najczęściej hasło reklamowe, dane teleadresowe albo logotyp. W ten sposób zwykle reklamują się firmy, które działają w branży motoryzacyjnej.

Pojazd mechaniczny nie może poruszać się bez tablic rejestracyjnych. Zguba chociaż jednej z nich grozi mandatem do kilkuset złotych. Oczywiście każdemu może się to zdarzyć, nie musimy pozbywać się takiego oznakowania specjalnie. Często wystarczy chwila nieuwagi, by tablica odkręciła się i spadła niezauważenie. W takiej sytuacji niezbędne jest jak najszybsze wyrobienie nowych tablic – koszt jednej to 50 złotych, dwóch to wydatek rzędu 100 złotych. Do chwili zamontowania nowych tablic rejestracyjnych, właściciel samochodu nie może nim podróżować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *