hurt felgi i opony
Motoryzacja

Jak zmienią się opony w najbliższym czasie?

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie i dotyka coraz to nowszych środowisk. Jeszcze dwie dekady temu mało kto przypuszczał, że będziemy wyręczani przez zaawansowane urządzenia w aż tak wielu czynnościach. Skok technologiczny można zaobserwować między innymi w motoryzacji. Jeszcze na początków lat 90 większość produkowanych samochodów miała szyby otwierane na korbkę, manualną klimatyzację, a o takich udogodnieniach jak wbudowane nawigacje czy automatycznie włączające się wycieraczki podczas opadów mogliśmy tylko pomarzyć. Dziś we wszystkich powyższych czynnościach wyręcza nas zastosowana technologia. A czy jesteśmy w stanie już dziś sobie wyobrazić, że dotknie ona również ogumienie naszych samochodów?

Sprostać oczekiwaniom

Przeprowadzając liczne wywiady z kierowcami, można poznać ich oczekiwania i nadzieje pokładane w oponach przyszłości. Zdecydowanie najwięcej, bo prawie połowa spytanych kierowców wskazuje na ciągłe doskonalenie opon w zakresie poprawienia poziomu bezpieczeństwa wraz z wydłużeniem ich żywotności. Oprócz tego wymieniane były też takie aspekty jak automatyczne dostosowywanie się do warunków pogodowych, ograniczenie ilości spalanego paliwa, a także odporność na przebicia. Ważnym ogniwem przy produkcji opon w przyszłości ma być także aspekt ekologiczny. Odległe plany już teraz uwzględniają ogumienie, które nie tylko nie będzie szkodliwe dla środowiska, ale przyczyni się do jego oczyszczania.

Serwis opon – https://wymianaopon.pl/

Jeszcze więcej czujników

O komfort i bezpieczeństwo jazdy w coraz większym stopniu dbają różnego rodzaju czujniki – wykrywanie deszczu, zmroku, czy ułatwiające parkowanie, to tylko niektóre z nich. Kierowcy przyznają, że chętnie skorzystaliby z dodatkowego wsparcia, jakim miałyby być czujniki w oponach reagujące na zmianę warunków atmosferycznych i stan nawierzchni. Opona wyposażona w taką technologię pozwoliłaby kierowcy na szybszą reakcję zamian na drodze. Plany uwzględniają także przedstawianie informacji o stanie zużycia bieżników, a także o konieczności rotowania opon, by uniknąć ich nierównomiernemu zużyciu. Wszelkie przesyłane informacje wyświetlane będą na komputerze pokładowym lub urządzeniu mobilnym.

Co stoi na drodze?

Jak się okazuje, poczyniono już nawet pierwsze kroki ku inteligentnym oponom. Pierwsze instalowane w ogumieniu czujniki wykorzystuje się póki co do pomiaru ciśnienia powietrza wewnątrz opony. Jednak przeszkodą, która uniemożliwia na ten moment dalszy rozwój tej gałęzi, jest zdecydowanie wytrzymałość stosowanych czujników – póki co nie udaje się uzyskać urządzeń, które byłyby w stanie wytrzymać silniejsze naciski wywierane podczas jazdy. Specjaliści jednak są zgodni: stosowane w niewielkim stopniu technologie w oponach samochodów osobowych, w ciągu najbliższych pięciu lat bardzo się rozwiną, a zakres ich zastosowania będzie znacznie szerszy.

Podczas trwania dalszych badań i prac nad inteligentnymi oponami, znani producenci ogumienia wciąż usprawniają swoje produkty pod kątem wytrzymałościowym oraz bezpieczeństwa jazdy, czyli tym, co dla nas jest najważniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *