Wydawać by się mogło, że szklarnie to konstrukcje dedykowane specjalnie zawodowym ogrodnikom, którzy profesjonalnie zajmują się uprawą warzyw. Nic bardziej mylnego, bowiem coraz więcej osób, które amatorsko uprawiają jarzyny, stawiają szklarnie na swoich działkach. Wynika to z wielu powodów, aczkolwiek najpoważniejszym z nich jest chęć zwiększenia plonów.
Od początku
Zastanawiając się nad postawieniem szklarni powinniśmy przede wszystkim sprawdzić jakie są nasze warunki. Chodzi bowiem o działkę – jej kształt, nasłonecznienie oraz położenie poszczególnych budynków. Do tego wszystkiego musimy dopasować szklarnię, którą zamierzamy postawić. Nie powinna ona bowiem stać w miejscu zacienionym, gdyż wówczas nie będzie ona zbyt efektywna. Z kolei wielkość i kształt całej konstrukcji powinna być dopasowana do naszej działki. Trudno bowiem wyobrazić sobie dużą szklarnię na małej działce.
Szklarnie z poliwęglanu
Szklarnie ogrodowe z poliwęglanu to znakomite rozwiązanie dla osób, które chciałyby zacząć uprawiać warzywa pod szkłem. Są to niezwykle wytrzymałe konstrukcje, pozbawione wad cechujących klasyczne szklarnie. Otóż szklarnie z poliwęglanu są bardzo wytrzymałe, bez problemu mogą one nam służyć przez długie lata. Ponadto, nie pękają i są odporne nawet na obfite opady śniegu.
Ile kosztują szklarnie wykonane z poliwęglanu?
Koszt szklarni z poliwęglanu uzależniony jest przede wszystkim od jej wielkości. Najczęściej jednak wynosi on kilka tysięcy złotych – w przypadku najpopularniejszych modeli. Co ciekawe, na rynku są również mini-szklarnie – to naprawdę niewielkie konstrukcje, które umożliwiają uprawę jedynie kilku roślin. Mimo wszystko cieszą się one rosnącą popularnością.
Pomimo stosunkowo wysokich kosztów, szklarnie ogrodowe z roku na rok zyskują na popularności. Dzieje się tak za sprawą chęci zwiększania uprawianych przez siebie roślin. Ponadto, szklarnie umożliwiają zdecydowane wydłużenie okresu wegetacji poszczególnych roślin. Zatem jeśli jesteśmy ogrodnikami, warto pomyśleć o zainwestowaniu w szklarnię.