olejek lawendowy
Zdrowie

Właściwości lawendy

Z kwiatów lawendy powstają najbardziej popularne na całym świecie olejki eteryczne. To właśnie one wykazują rozmaite właściwości, z których dobrodziejstw korzystają ludzie od wieków. Olejek lawendowy to nie tylko piękny zapach, który jest oczywiście zaletą. Docenia się przede wszystkim działanie olejku lawendowego w zakresie naszego zdrowia.

Olejek lawendowy świetnie niweluje bóle brzucha, działa pozytywnie na procesy trawienne, ma korzystny wpływ na funkcjonowanie trzustki i dróg żółciowych.

Co więcej, okazuje się, że lawenda ma działanie bakteriobójcze i antyseptyczne, do tego jej zapach koi nerwy, uspokaja, pomaga w zasypianiu. Ciekawostką jest też to, że olejek lawendowy sprawdza się w ramach leczenia stanów zapalnych skóry, przyśpiesza też gojenie się ran.

Warto wiedzieć, że lawenda zasila olejki eteryczne stosowane też w kosmetyce. Dodawany do perfum czy kremów i balsamów pozwala uzyskać piękny zapach. Nierzadko stosowany jest też w ramach odświeżenia powietrza, doskonale odstrasza insekty, w tym komary i meszki.

Pamiętajmy tylko, że olejek z lawendy będzie wykazywał odpowiednie właściwości tylko wtedy, gdy będzie dobrej jakości. Należy sprawdzać jego pochodzenie, warunki przechowywania i transportu oraz oczywiście proces pozyskiwania. Niestety, wraz ze wzrastającą popularnością tego olejku na rynku dostępne są jego wersje podrobione, które nie mają skutecznego działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *