Okazuje się, że nawet 10 milionów Polaków nosi okulary jednak wady wzroku może mieć dużo więcej z nas – nie wszyscy idą na konsultację do okulisty, nie każdy jest w ogóle świadomy możliwych zaburzeń pracy narządu wzroku. Statystyki jasno mówią natomiast, iż nawet połowa licealistów ma problemy ze wzrokiem.
Do najczęściej występujących chorób w obrębie narządu wzroku zalicza się krótkowzroczność, zwyrodnienia plamki żółtej, zez, jaskra oraz zaćma. Na szczęście większość wad można skutecznie leczyć bądź korygować i zapobiegać ich pogłębianiu.
Przy krótkowzroczności zaleca się noszenie specjalnie dobranych okularów bądź soczewek kontaktowych – te zawsze dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta biorąc pod uwagę rozpiętość wady. Zez leczony jest najczęściej już u małych dzieci i wtedy zwykle wystarczają ćwiczenia ortoptyczne. Jeśli wada tego rodzaju występuje u osób dorosłych to jedną ze skutecznych możliwości jego pozbycia są operacje zeza u dorosłych. Bardzo często korzysta się również z laseroterapii. Podobnie zresztą leczy się jaskrę oraz zaćmę, która przeważnie pojawia się u pacjentów w wieku podeszłym.
Innowacyjne technologie pozwalają dzisiaj leczyć praktycznie wszystkie wady wzroku. Warto przy tym zaznaczyć, że większość metod jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta i nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy wada rozpoznana jest we wczesnym stadium rozwoju i właśnie dlatego powinniśmy kontrolować nasz wzrok przynajmniej raz w roku.